Są dwie rzeczy, które powinniśmy dać swoim dzieciom: korzenie i skrzydła.
Johann Wolfgang von Goethe
Korzenie to rodzina, dająca dziecku to, co najcenniejsze, czyli miłość, poczucie bezpieczeństwa i świadomość swego pochodzenia. Skrzydła z kolei, to potencjał dziecka, jego zdolności, które możemy rozwijać i pielęgnować, aby zapewnić mu jak najlepszy start. Poniżej kilka wskazówek, które podpowiedzą jak inwestować w „silne korzenie” i jak przyprawiać skrzydła, by nasze dziecko wyrosło na wartościowego i szczęśliwego człowieka.
Okazuj miłość
Taka prawdziwa, bezwarunkowa miłość rodziców jest najważniejszą potrzebą emocjonalną dziecka. Okazywana bez względu na cokolwiek, niezależnie od zachowania, wyglądu czy osiągnięć. Okazuj dziecku miłość w sposób dla niego jasny i zrozumiały: przytulaj, pogłaszcz, ucałuj, mów jak bardzo kochasz.
Słuchaj tego, co mówi
Interesuj się tym, co robi i co czuje. Znajdź czas, by w skupieniu wysłuchać tego, co wydarzyło się w szkole czy w przedszkolu. Jeśli przychodzi do ciebie z jakimś problemem, nie bagatelizuj tego, ale staraj się zrozumieć, dlaczego dziecko tę sprawę przeżywa. I zawsze w takiej sytuacji koncentruj uwagę na nim, nie zajmuj się innymi rzeczami.
Uśmiechaj się
By rodzicielstwo dawało radość, pozwól sobie na śmiech, gdy to tylko możliwe. Powygłupiaj się ze swoim dzieckiem, poturlajcie się po podłodze, pożartujcie razem. Oszalej na chwilę i stań się dzieckiem – to pozwoli ci lepiej dostrzegać zabawne strony bycia rodzicem.
Przyznawaj się do błędów
Jeśli okażesz się niesprawiedliwy w stosunku do swego dziecka, źle je ocenisz, zawiedziesz, nie udawaj, że nic się nie stało. Zwyczajnie powiedz „przepraszam” – to nie odbierze ci autorytetu, wręcz przeciwnie pokażesz dziecku, że traktujesz je poważnie. Ponadto swoją postawą dasz dobry przykład jak należy postąpić, gdy popełni się błąd.
Ustal zasady
Dzieci dobrze funkcjonują i czują się bezpieczne, gdy trzymamy się ustalonych wcześniej reguł. To sprawia, że dzieci wiedzą co im wolno, a co jest zakazane oraz czego mogą się spodziewać za złamanie, którejś z zasad. Ustalając zasady bądź konsekwentny. Pamiętaj, aby wymagania te były dostosowane do wieku i możliwości naszych pociech.
Dotrzymuj danego słowa
Nie obiecuj, jeśli nie możesz dotrzymać słowa, bo stracisz zaufanie swojego dziecka. Dla ciebie to, co obiecałeś, może mieć małe znaczenie, a dla niego ogromne. Najgorsze co możesz zrobić to obiecać coś, by dziecko działo ci święty spokój. Ty zapomnisz o tym, co powiedziałeś, a ono uzna, że nie jest dla ciebie ważne i nie może na ciebie liczyć.
Chwal, zachęcaj
Im częściej zrzędzisz, tym rzadziej twoje dziecko będzie cię słuchać. Dostrzegaj zatem dobre zachowania swojej pociechy, chwal, nagradzaj i zachęcaj do podejmowania wysiłków.
Każdy rodzic wie, że wychowanie dziecka to niełatwa sprawa. Rzecz jasna, każdy chciałby wywiązać się z tego zadania jak najlepiej, zapewniając dziecku całą paletę możliwości. Pokazując dziecku możliwości, poprzestańmy na jego wyborze. Doradzając, podpowiadając, szanujmy jego autonomiczność. Niech nasze dzieci mają pewne i silne skrzydła, na których mogą się wzbić wysoko, ale zadbajmy także o zdrowe i mocne korzenie, które zapewnią im siłę charakteru i miejsce w świecie.